HOIATUS!

Kunagi ammu - nii paarkümmend aastat tagasi, hoiatasid lääne ettevõtjad meid, et nende maailmas on kaks suurimat vaenlast: maksuamet ja pangad. Et maksuamet on ettevõtja vaenlane, sai ruttu selgeks ka meil, pankadesse uskusime veel kuni viimase ajani...

18.02.2011 Äripäev: SEB juhil Riho Undil on varjatud ärisuhe


SEB juhatuse esimees Riho Unt on kümne aastaga teinud muljetavaldava karjääri. Undi hoogsal karjääril on ka teine külg – pangatöö kõrval on tal otsene side ettevõtetega, mille tegevus ristub tema kodupanga huvidega.

Ühe reklaamifirma veebilehel kliendiarvamuste rubriigis on SEB juhi Riho Undi kiidusõnad: “Sobival hetkel saime kaasata kampaaniasse vajaliku koguse kvaliteetset inimressurssi ilma, et oleksime muul ajal pidanud tegelema nende motiveerimise ja arendamisega. SalesForce inimesed õigustasid ennast.”

Unt teab, millest räägib, sest ühelgi teisel OÜ SalesForce kliendil pole ettevõtte tegevusest paremat ülevaadet. Unt on selle firma üks asutajatest ja hiljem varjatud omanikest. Ettevõte on olnud SEB partneriks mitmes kampaanias. Unt lahkus küll äriregistri järgi omanikeringist 2004. aastal, ent peitis oma osaluse sõbra nime taha. Sellise avastuseni jõudsime, kui asusime uurima vihjet, mis puudutast Ehitusüksuse-nimelist osaühingut.

Tegemist on ehitusfirmaga, mille tegevus pole kunagi hiigelkasumeid toonud. Tõsi, viimased aastad on ettevõte jätnud aruanded esitamata, ent tegev on ta endiselt. Ehitusüksus on sõlminud üürilepingud neljale pooleliolevale eramule Jõelähtme vallas Lool. Need kehtivad aastani 2028 ja tekitavad hulga küsimusi.
Firma, millele majad kuuluvad – OÜ Swedinvest – on pankrotis. Põhiliseks võlausaldajaks on SEB pank. Pankrotihaldur Martin Krupp on maju korduvalt müüa proovinud, ent ebaõnnestunult. Majade seisukorda arvestades oleks neile ostja leidmine tõeline ime. Kuid ostjaid võivad ka peletada pikaajalised üürilepingud, mille sõlmimise ainis eesmärk võibki olla soov takistada pangal oma raha kättesaamist.

Pankrotihaldur Krupilt kommentaari saada ei õnnestu. Teema näib ebamugav ka Undile. Mobiiltelefonile ta ei vasta. Temale saadetud kirjale reageerib panga pressitöötaja, kes kinnitab, et küsimus Undi seotusest tuli pangajuhile üllatusena. “Olin 9 aasta eest OÜ SalesForce üks asutajatest, ent loobusin osalusest juba 7 aasta eest, ajal, kui töötasin veel Ühispanga arendusosakonnas. SalesForce’i seosed SUM Trusti ja Ehitusüksusega pärinevad hilisemast ajast,” selgitab Unt alguses.
SalesForce asutas tütarfirma Ehitusüksus 2005. aastal. Ehk pärast seda, kui Unt ametlikult osalusest reklaamifirmas loobunud oli. Kuid kummaline on asjaolu, et osakapitali sissemakse Ehitusüksuse asutamiseks tegi ikkagi Unt. Seda tõendab Swedbankis asunud ettevõtte stardikontole tehtud sissemakse. Vastav tõend asub äriregistris Ehitusüksuse teiste firmapaberite seas. Lisaks registreeriti Ehitusüksus Undi korteriga samale aadressile.

Osalus Ehitusüksuses viidi mõni aeg hiljem vastloodud OÜ SUM Trust arvele. Ka see firma registreeriti Undi korteri aadressile. Need on kõnekad detailid, mille Unt alguses ajakirjanikule vastates ära unustab. Teele lähevad täpsustavad küsimused.  Unt vastab: “Oma osaluse Salesforce’is võõrandasin 7 aastat tagasi. Antud juhul (osakapitali sissemakse, ettevõtte registreerimine enda aadressile – toim) aitasin headel tuttavatel asutada 6 aasta eest kahe peale ettevõtte, andes neile omakapitali sissemaksuks laenu kokkuleppega, et nad tagastavad stardikapitaliks antud vahendid ja registreerivad loodud ettevõtte mujale niipea, kui saavad. Osalust mul üheski loodavas ettevõttes ei olnud ega tekkinud, lihtsalt Siim Mägi (SUM Trust, Ehitusüksus ja SalesForce’i omanik) ei omanud isiklikku elukohta, kuhu ettevõte registreerida,” saadab Unt täiendavalt vastuseks. Mägi on Glikmani büroos töötav advokaat. Temale kuuluva SUM Trusti kõrval on Ehitusüksuse väiksemaks osanikuks Robert Valtsov.

Mägi ja Valtsov kordavad sama ja kinnitavad, et Unt ei ole kunagi omanud osalust Ehitusüksuses. Unt tuli neile vastu, laenas raha, lasi firma registreerida enda aadressile.

Firma registreerimiseks aadressi leidmine Tallinnas ei tundu just ületamatu takistus. Samuti on kummaline, et Unt pidi tegema makse enda arvelt. Hea tahtmise korral võiks nende selgitustega rahule jääda, kuid need vastused siiski ei veena.

Äripäeva andmetel juhtis Unt ettevõtete tööd paralleelselt töötamisega SEBs ka pärast 2004. aastat. Oma allikate anonüümsuse kaitsmise tõttu ei saa me avaldada kõiki meile teadaolevaid fakte. Oleme neid aga kontrollinud ja veendunud, et Unt ei müünud oma osalust SalesForce’is, vaid peitis selle sõbra abiga.
Link artiklile SEB juhil Riho Undil on varjatud ärisuhe

14.02.2011 DELFI: SEB kinnisvarafirmad kuuluvad Hollandis registreeritud ettevõttele

SEB peitis eelmise aasta alguses oma Balti riikidesse loodud kinnisvarafirmad Estectus, Litectus ja Latectus Hollandisse registreeritud firmasse, põhjuseks nimetab pank soovi tegeleda oma põhitegevuse ehk pangandusega.


Delfi Majanduse poole pöördunud lugeja märkis, et SEB tõstis 2010. aasta alguses oma kinnisvaraüksused Hollandi firma Warehold B.V. alla. Ilmselt ikka selleks, et maksudelt kokku hoida ja raamatupidamises ilustada.

2008. aasta lõpus ja 2009. aasta alguses loodud SEB Baltikumi kinnisvarahaldusfirmad Estectus, Litectus ja Latectus otsustati SEB Rootsi peakontori poolt 2010. veebruaris koondada Hollandis registreeritud Warehold B.V. alla. Seejuures ametlikult on väga keeruline leida viidet või kinnitust, et ettevõte kuuluks börsil noteeritud SEB gruppi.


SEB siskommunikatsioonijuht Piret Seeman ütles, et SEB kinnisvarafirmad Estectus, Latectus ja Litectus konsolideeriti SEB Grupi alla kokku 2010. aastal Baltectuse nime all."Põhjus lihtne - et kolme juhtkonnad saaks tegeleda eelkõige SEB põhitegevuse ehk pangandusega. Baltectuse omanik on 100 protsenti SEB AB ning sinna on ka Baltectus SEB Grupi struktuuris konsolideeritud.

"Majandustulemuste näitamisel on Baltectus arvestatud Balti Divisjoni tulemuste alla," sõnas Seeman.

Baltectuse registreerimisel valiti asukohaks Holland, selgitab Seeman, kuna seal on korraldatud erinevate kinnisvara ettevõtete jaoks sobilikud struktuurid.

 Link artiklile SEB kinnisvarafirmad kuuluvad Hollandis registreeritud ettevõttele